Umjesto Hotela "Metalurg" poslovna zgrada!
Na mjestu sadašnjeg hotela "Metalurg" u Zenici će se graditi moderan poslovni centar sa svim pratećim sadržajima. Stari objekat pretrpjet će kompletnu sanaciju, a jednim dijelom i promjenu namjene.
Neboder u kome su bile sobe pretvorit će se u moderne urede za agencije i poslovne prostore, tipa kancelarija. Novo izdanje imat će podzemne garaže. Restoranski dio i jedan dio hotelskog kapaciteta do 40 ležaja zadržat će svoju namjenu.
Novi vlasnik zeničkog hotela "Metalurg" je preduzeće NBI Ćurić d.o.o. iz Žepča. Vlasnik predzeća Ivica Ćurić je krajem prošlog mjeseca uplatio 3.014.000 KM, što je ukupan traženi iznos za kupovinu objekta iz porodice zeničkog "Dionisa". Izmirene su sve obaveze prema starom vlasniku i već su započeti pripremni radovi za ptredstojeću rekonstrukciju.
U rekonstrukciju bivšeg "Metalurga" bit će uloženo oko 9 miliona KM, tako da će u samom središtu grada za manje od dvije godine biti izgrađen reprezentativni objekat.
www.zenica.ba
7 Comments:
Zvuci dobro, ali o tom potom. Prvo da vidimo.
• U Foči prekinuta nastava u školama i stanovništvo pozvano na evakuaciju. U Crnoj Gori evakuirana poplavljena sela uzvodno od prirodne pregrade. Vojska Crne Gore u pripravnosti. Cijela dolina Drine u opasnosti.
Kako javlja list "Pobjeda", Rijeka Tara zaustavljena je jutros oko šest sati u Crnim podima, na kapiji njenog kanjona, dvadesetak kilometara nizvodno od Mojkovca. Ogromna količina zemlje i stijena sručila se sa padina, sa lijeve strane, u korito Tare i prekinula njen tok. Ta, voljom prirode nastala brana visoka je, kako se procjenjuje, preko 40 metara, a korito rijeke zauzela je u dužini od preko stotinu metara. Odronjeni materijal, koji čini i dio prašume crnih borova, "armiran" je, kako nam je rekao direktor Nacionalnog parka Durmitor Tomo Pajović, sa oko 500 kubika borovih i bukovih stabala, tako da ne treba očekivati da će rijeka probiti tu prepreku. On je odron nazvao pravom katastrofom i dodao da se posljedice, u ovom trenutku, ne mogu ni naslutiti kao ni prognozirati šta će se dalje događati.
Zaustavljena Tara pretvara se u jezero, a do večernjih sati poplavila je veći dio sela Kaludra i uništila brojna imanja, ali još nije stigla do kuća, jer se one nalaze visočije, u strani. Poplavljena su i priobalna područja Gostilovine.
Potpredsjednik opštine Mojkovac Stevan Grdinić kazao je za "Pobjedu" da je situacija alarmantna i da je, uzvodno ugroženo i područje Slatine kao i škola u tom kraju. Teško je predvidjeti šta će se u narednom periodu događati. Moguće je da akumulacija koja se širi pokrene i neka nova klizišta", rekao je Grdinić i dodao da se vrše pripreme za eventualnu evakuaciju stanovništva iz ugroženih područja.
Danas, oko 14 sati i 30 minuta na mjesto odrona stigla je i specijalna, stručna ekipa Vojske Crne Gore. Nakon uvida vojni stručnjaci su odbacili svaku mogućnost miniranja ili slične intervencije na brani, o čemu se danas u Mojkovcu pričalo, jer bi takav zahvat pokrenuo nove odrone. Tara, dakle, mora sama da nađe svoj put, odnosno da se prelije preko brane, a to se, po svemu sudeći, neće dogoditi brzo.
Večeras u 20 sati nivo akumulacije bio je pet metara niži od brane. Da bi došlo do prelivanja akumulacija mora da poplavi velike površine zemljišta, kilometrima uzvodno, što bi, prema nekim procjenama moglo trajati dva do tri dana. Prema prvim mjerenjima akumulacija će, kada dostigne prelivni nivo poplaviti najmanje pet kuća, a u opasnosti je i zgrada škole u Slatini, izjavio je Dragan Marković, šef opštinske službe zaštite i komandir Vatrogasne jedinice. On je rekao da će spasilačke ekipe opštine, vatrogasci i Služba civilne zaštite večeras dežurati na ugroženom području, kako bi se blagovremeno pomoglo stanovništvu tog kraja, ukoliko se dogodi nešto nepredviđeno. Iz istih razloga, pored zaustavljene Tare, dežuraće i policija i brojni građani - svi maksimalno spremni da pomognu ljudima, ali nemoćni da otvore put Tari.
Nema struje u selima/Spremaju se evakuacije
Prema posljednjim informacijama u selima oko jezera nema električne energije, jer je nekoliko stubova za struju pod vodom. Voda je nadirala i ka selima Slatina i Prošćenje, a najugroženije su bile kuće u blizini rijeke, osnovna škola i seosko groblje. Prema riječima Zapovjednika vatrogasne postrojbe Dragana Markovića, razina Tare strahovito brzo raste uzvodno, i prijeti opasnost od novih klizišta. Dijelovi brda, iako u manjim intenzitetom još uvijek se obrušavaju. Pitanje je trenutka kada će doći do novog odrona - rekao je “Vijestima” geometar Željko Smolović, nakon izlaska iz kanjona. Brana se ne može minirati, niti se motornim šegama može raščistiti površinski dio, već će se najvjerojatnije sačekati da razina vode poraste preko brane i rijeka sama ponese tisuće kubika nanosa. Prema sada dostupnim procjenama, voda ne može preliti branu za manje od tri ili četiri dana. Prema nepotvrđenim informacijama Crna Gora je stavila svoje vojne snage u pripravnost kako bi se lakše kontrolirala situacija te pripremile eventualne evakuacije i operacije spašavanja. Razina Tare je, nakon odrona kojim je stvoreno novo jezero, dostigla sedam metara u dolini sela Kaludra izjavio je direktor Direkcije za imovinu Mojkovca Dejan Medojević prenosi Beta. Prema njegovim rečima, razina vode je takva da se "približava žicama dalekovoda". "Stvoreno je ogromno jezero i voda prijeti kućamasela Kaludra!", rekao je Medojević, podsećajući kako je stanovništvo ovoga sela evakuirano još sinoć zbog opasnosti od kližišta.On je upozorio kako bi podizanje razine vode moglo ugroziti sela Slatinu i Gostilovinu za čiju su evakuaciju već spremni timovi.
Strah u Foči!
Nakon informacije kako je razina Tare samo metar i pol od vrha brane Civilna zaštita Foče sugerira lokalnom stanovništvu koje živi u okolici prema Šćepan-polju da se izmjesti na viša područja, što neki i čine, izjavio je za Agenciju FENA predsjednik Skupštine općine Foča Lutvo Šukalo. "Sve ovisi od daljnjeg ponašanja vode. Škole u Foči danas ne rade, Općinski stožer Civilne zaštite i cijelo područje su u pripravnosti", kazao je on. Stožer Civilne zaštite Foča u stalnom je zasjedanju zbog mogućnosti izlivanja Tare kojoj je zbog odrona brda u Crnoj Gori prekinut tok, izjavio je načelnik općine Zdravko Krsmanović agenciji Srna. "Tok rijeke prekinut je već 28 sati iznad Žabljaka prema Mojkovcu gdje je napravljena brana koja je udaljena 100 kilometara od grada. Brana stvara veliku akumulaciju vode koja izlivom može ugroziti grad. Poplavni val očekujemo oko 15.00 sati i ukoliko bi crnogorske ekipe na rijeci Tari postepeno puštale tok vode, val vode kroz Foču bi mogao proći sigurno", rekao je Krsmanović. Prema njegovim riječima, ako bi se dogodilo da brana odjednom popusti i da naiđe vodeni val s novim klizištima, onda bi bili potopljeni dijelovi grada neposredno uz Drinu. Na području pored Drine iz objekata izmještena stoka i vrijednija pokretna imovina.
Federalni OC Civilne zaštite: Pratimo stanje
Iz Federalnog operativnog centra Civilne zaštite Pincom.info doznaje kako su poduzete sve preventivne mjere za zaštitu stanovništva. Centar je u stalnoj vezi s crnogorskim operativnim centrom. Na području Federacije (Županija Goražde) stnovništvo se obavještava o stanju i opasnosti . Za sada nema izravne opasnosti ali ipak upozoravaju stanovništvo uz Drinu, posebice ribare, kako popuštanjem prirodne brane može doći do iznenadnog naglog rasta vodostaja.
(Pobjeda/Pincom.info/Agencije)
(Foto: Pobjeda)
Ne znam kakve veze ima ova vijest sa vijescu o hotelu metalurg ?
A nece mi biti nesto zao,ako ih i zadesi ta katastrofa.Pa dosta su i nama zla nanjeli tamo jos od 1990,zlo se zlom vraca .
opasnost je prosla. samo dva metra se digrao nivo. toliki je bio i plavni val!
Neka su vala nesto uradili sa hotelom, pa bilo sta..
"Ne znam kakve veze ima ova vijest sa vijescu o hotelu metalurg ?
A nece mi biti nesto zao,ako ih i zadesi ta katastrofa.Pa dosta su i nama zla nanjeli tamo jos od 1990,zlo se zlom vraca ."
Nego, tebi vidim bas i nije nesto lose.....a ni zlo nanijeto....jos imas jezichinu.....niko ti je niko otkinuo....makni se budaletino sa ove stranice....odj....negdje tamo daleko....
calm down :)
Post a Comment
<< Home